Vzteklina
Smrtelné onemocnění centrální nervové soustavy,které napadá všechny savce,zejména mývaly,netopýry,tchoře,lišky,domácí psy a kočky,a také lidi.Vzhledem k tomu,že vzteklina může způsobovat závažné ohrožení veřejného zdraví,je nezbytné psy proti vzteklině očkovat.V naprosté většině zemí je to povinnost.Novorozená štěňata získávají protilátky v mateřském mléce.Tyto protilátky však obvykle vydrží pouze šest až šestnáct týdnů.Poté štěňata potřebují k ochraně před chorobami očkování.
Příznaky: Období vysoké vzrušivosti zahrnují nevyprovokovaná napadení a pokousání,a rovněž citlivost na hluk.Kromě toho se mohou vyskytovat období ochrnutí,křeče a obtíží při polykání.
Parainfluenza
Jedná se jeden z mnoha nakažlivých virů,způsobujících onemocnění nazývané lidově "psincový kašel".Jedná se o vysoce infekční onemocnění napadající dýchací soustavu.
Příznaky: chraplavý,suchý a dusivý kašel,ztráta chuti přijímat potravu,skleslost,výrok z nosu a očí.
Parvoviróza
Běžné a smrtelné onemocnění,jehož příznaky zahrnují průjem,horečku a zvracení.Parvovirus dokáže štěňata usmrtit velice rychle.
Příznaky: silný průjem,horečka,zvracení,ztráta chuti přijímat potravu a dehydratace.
Leprospiróza
Vysoce nakažlivé onemocnění,které se šíří stykem se sekrety dutiny nosní,močí nebo slinami infikovaných zvířat; může postihnout i člověka.Tato choroba způsobuje zánět ledvin,horečku,zvracení a průjem.Rovněž může dojít k poškození jater.
Příznaky: zánět ledvin,horečka,zvracení,průjem,ztráta chuti k příjmu potravy,apatie.Může dojít i k poškození jater.Onemocnění není v raných fázích snadno rozeznatelné.
Coronavirus
Vysoce nakažlivé onemocnění trávicí soustavy.
Příznaky: zvracení,průjem,vysoká horečka a dehydratace.
Adenovirus
(Rovněž se nazývá infekční hepatitis) Virové onemocnění,které napadá jeterní buňky a cévní výstelku.Způsobuje vysokou horečku,žízeň,ztrátu chuti k příjmu potravy,bolesti břicha,poškození jater a krvácení.
Příznaky: vysoká horečka,žízeň,zánět čenichu a dutiny ústní,bolestivost či zvýšená citlivost v oblasti břicha,poškození jater,ztráta chuti k příjmu potravy,krvácení a skleslost.
Psinka
Vysoce nakažlivé onemocnění,často smrtelné,způsobuované virem,který napadá dýchací,trávící a nervovou soustavu psů.Tento virus se obvykle šíří vzduchem,takže jedinou účinnou možností obrany před touto nemocí je očkování.
Příznaky: kašel,kýchání,výtok z nosu a očí,horečka,skleslost,zvracení,průjem,ztráta chuti k příjmu potravy a záchvaty.
Tetanus
Tetanus vzniká po poranění, které může být i velmi nepatrné. Rána může být znečištěna hlínou nebo jiným materiálem, ve kterém jsou spory tetanu obsaženy. K onemocnění dochází tehdy, vniknou-li spory tetanu do rány, tam se bez přístupu vzduchu množí a produkují toxiny, které se krevní cestou zanášejí k nervové tkáni. Nejčastěji onemocní štěňata v době výměny chrupu, tedy ve stáří 3 - 7 měsíců, kdy spory do těla vnikají ústní dutinou. Nejvíce náchylné plemeno k tomuto onemocnění je německý ovčák, co se týče sezónního výskytu, je nemoc nejvíce pozorována v letních a podzimních měsících. K rozšíření tetanu také přispívají špatné hygienické podmínky.
Příznaky: Inkubační doba tetanu je 5 - 10 dnů. Při poranění na hlavě bývají příznaky patrné většinou dříve. Postižení se projevuje tuhnutím končetin, topornou chůzí, napjatým držením krku, problémy s polykáním, ocas bývá odtažen od těla nebo natočený do strany a pes má potíže při uléhání a vstávání. Později se dostavují křeče jednotlivých svalových skupin. Typickým příznakem je také nepřirozené postavení uší, zvrásněná kůže na čele a protažení ústních koutků. Zvíře je plaché, naříká a na zvukové, světelné či dotykové vjemy reaguje přechodem do křeče. K úhynu dochází zadušením, v důsledku křečí svalů bránice a hrtanu. Průběh tohoto onemocnění může být velmi prudký, k úhynu může dojít během 1 - 2 dnů nebo může být průběh delší, 1 - 2 týdny, pak bývá obvykle větší šance na uzdravení.
Giardióza
Zdrojem nákazy je ve většině případů voda a výkaly kontaminovaných zvířat. K nákaze dochází perorální cestou, tedy pozřením. Pozřené cysty se v trávicím traktu mění na trofozoity, které pak parazitují na sliznici tenkého střeva. V tlustém střevě dochází k opětovné přeměně na cysty, které jsou vylučovány výkaly, které jsou opět pro okolí infekční.
Příznaky: Příznaky onemocnění se u dospělých psů většinou neprojevují, pes je pouze nosičem a kontaminuje okolní prostředí. Klinické příznaky lze pozorovat pouze u štěňat a psů, kteří jsou k tomuto onemocnění citlivější. U této skupiny je projevem nemoci zvracení, průjem kašovité až vodnaté konzistence, který může být s příměsí hlenu, a následkem toho dochází k hubnutí. Dalším projevem mohou být kožní potíže nebo alergie na potravu.